top of page

Jak kaluže a bahno léčí dětskou psychiku?


Začíná podzim. Venku vítr, déšť, kaluže. Dětem začínájí zářit oči a nadšeně volají: "Maminko, vezmeme gumáky a půjdeme šlapat do kaluží?!"

Taky to znáte? NE?! Vy nevíte, že kaluže a bahno léčí dětskou psychiku?

Možná si o mně myslíte, že jsem blázen. Jenže nejsem.

Pokud máme z něčeho strach nebo nás něco trápí (a to nejen na vědomé, ale i na podvědomé úrovni), hromadí se to v nás. A pak se stává, že když s tím něco neuděláme, tak že prostě "vybouchneme".

My "dospěláci", když máme nějaký splín, jdeme třeba do fitka, zaběháme si, popovídáme si s kamarádkou nebo si pustíme nějaký hezký film či oblíbenou hudbu.

Jenže co naše děti? Ty ještě nedokážou slovy popsat, že to v nich vře. A většinou začínají rovnou "bouchat" - mlátí se, koušou nás, řvou, rozbíjí hračky, mají hysterické záchvaty pláče a řvaní, říkají nám ošklivé věci, nevnímají nás nebo pořád kvůli něčemu ječí.

Děti taky potřebují "ventilovat" nahromaděný stres v jejich těle. A nejlepší způsobem je pohyb venku! A nezáleží na počasí!

Radostný pohyb venku pomáhá dětem dostávat stres a trápení z jejich těla na nevědomé úrovni.

Mohou válet sudy, dupat do kaluží, běhat v potoce, házet kameny a klacky, hrát si na indiány a řvát o 106... (Ehm, kdy dovolujeme dětem nahlas křičet?!)

Úplně si vzpomínám na své lekce "JÓGAhrátek", kdy děti celou hodinu řvali jako indiáni nebo napodobovali různá zvířata a odcházely naprosto nadšené, neboť jim někdo "dovolil" nekoordinovaně běhat a křičet! Ty zářící oči byly nádnerné!

Děti jsou neustále někde "zavřené" a dodržují nějaká "pravidla". Jenže ony potřebují léčit své trápení bez pravidel a příkazů. Stačí jim radost a naše láska. A radost z pohybu má každé dítě! A hýbe se nejlépe venku, neboť příroda je to nejlepší hřiště!

Děti zapojí všechny své smysly! Nevadí jim, že se zašpiní nebo zmáchají (vždy lze vzít náhradní oblečení a všichni máme doma pračku). Ony potřebují vědět, že teď mají bezpečný prostor na to řádit a vypustit ze sebe vše, co je trápí a udělat si dobře.

A když jim dovolíte dupat do kaluží, chodit v dešti potokem, házet kameny a klacky, řvát a válet sudy v mokru a bahně z kopce, uvidíte, že budete mít doma klidné a spokojené děti, které Vás budou milovat.

Dovolme jim radovat z toho, jak kaluže cákají, jak bahno lítá všude kolem.

Já jsem tomu šla naproti a koupila jsem si "na starý kolena" taky gumáky! A jsme v tom společně!

Mějte se rádi a užívejte si radostný pohyb venku za každého počasí. Ty zářící oči za to stojí.

S láskou a radostí!

ivana

(článek vznikl pro Jdeteven!cz)

#děti #radost #pohyb #terapie #venku #jděteven #kaluže #zdarma #smutek #trápení #jakléčit

85 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page